piątek, 5 listopada 2010

Kursik - dół sukienki

Na okrągłe druty #5 nabieramy 165 oczek z 2 nitek Pearl z InterFoxu. Robimy 1 rząd ściągacza, zmieniamy druty na # 8 i robimy 11 razy wzór podstawowy - 10 oczek prawych i 5 oczek lewych.
Pierwsze 7 rzędów robimy bez odejmowania oczek. W sumie musimy do pasa przerobić 85 rzędów.
Dalej odejmować będziemy lewe oczka na styku prawych oczek z lewymi,
lub lewych z prawymi.
Odejmujemy co 7 rzędów 5 lub 6 oczek ( wynika to z nieparzystej liczby wzoru podstawowego) w różnych miejscach, jak pokazują zdjęcia - 5 na prawej stronie sukienki,
6 - na lewej stronie sukienki.
 Agrafka pokazuje miejsce w którym mam przerobionych 60 rzędów. Zgubiłam już w każdym podstawowym wzorze 4 lewe oczka, zostało tylko 1 lewe oczko.
W pozostałych 25 rzędach muszę odjąć w każdym wzorze podstawowym 2 oczka prawe. Jak pokazują zdjęcia 8 i 9.

W 84 rzędzie zmieniam druty na # 5, w 85 rzędzie odejmuję 11 oczek lewych.
Przerabiam tylko prawymi oczkami, na drutach # 5 - pas - 18 rzędów. W biuście zmieniam druty na # 8 i przerabiam 22 rzędy. Jak dołączyć rękawy zobaczycie TU, jak zrobić raglanową górę sukienki - TU .
Zachęcam do wariacji na temat. Można zrobić o 2 podstawowe wzory więcej ( wzór podstawowy to ok. 14 cm ) w obwodzie sukienka będzie szersza o ok. 28 cm.

Na koniec jeszcze zdjęcie lewej strony, które najlepiej obrazuje tworzące się pliski. Sukienkę w całości zobaczycie  TU .

6 komentarzy:

 1. Dorotko!
  Sukienka śliczna, ale czy osoba o rozmiarze 40 w nią wejdzie. A jeśli nie, to ile więcej oczek należy dobrać?
  Pozdrawiam z miejscowości Zębowo(wielkopolska) i życzę słoneczka w sercu
  Małgosia
  PS. Jestem zachwycona twoimi wyrobami a nade wszystko twoją osobą!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta sukienka to 36, 38, dla 40 dodałabym jeden wzór podstawowy, dla 42 - dwa, ale tak naprawdę musicie same sprawdzić, koniecznie druty # 8, potrzeba na 36, 38 - 6 motków Pearl i sporo włóczki zostaje, 7 motków na większe rozmiary będzie ok.

  OdpowiedzUsuń
 3. Doroto, bardzo podobają mi się Twoje swetry, sukienki i inne piękne rzeczy. A jeśli chodzi o ilość oczek,Małgorzato, trzeba zrobić małą próbkę, zmierzyć i przeliczyć. Pozdrawiam.
  Ania

  OdpowiedzUsuń
 4. jestem pod wrazeniem i zaczynam przygode z ta sukienka.Dorotko pozdrawiam!!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam wszystkie Pani prace, a ta sukienka to szansa dla mojej mamy,że zrobię dla niej spódnicę. Proszę o podpowiedź jakiej wełny użyć, aby była ciepła i jednocześnie dobrze wyglądała.W pasie będę musiała trochę poeksperymentować.Wszystkiego Naj... Ula z Wrocka

  OdpowiedzUsuń
 6. Fenomenalne zdjęcia i ekstra tłumaczenie.Wreszcie znalazłam to czego szukałam.Dziękuję za opis i zdjęcia.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń