piątek, 26 listopada 2010

Kursik - czapka karo


Robimy na okrągłych drutach # 8 z grubej wełny. Można połączyć 3 lub 4 cieńsze nitki by uzyskać grubszą nić. Ja użyłam świetnej, norweskiej, 100% wełny której dwa motki kupiła moja mamusia  za grosze. Okazało się, że jeden motek czyli 55m w zupełności wystarczy.
Nabieramy 40 oczek, pierwszy rząd przerabiamy na prawo.
W drugim wprowadzamy wzór z lewych oczek. To znaczy 8 prawych i 2 lewe oczka. Wzór powtarzamy 4 razy.
W następnych 3 rzędach wzór rozszerzmy dodając kolejne lewe oczka, 4 rząd to same lewe oczka. W rzędach 5, 6, 7 i 8 z kolei zmniejszamy liczbę lewych oczek.
W 9 robimy lewe oczka tak jak widać na zdjęciu i ponownie rozszerzamy i zmniejszamy wzór.
Mały problem występuje zawsze w miejscu przechodzenia jednego rzędu w drugi,  to miejsce w którym trzeba szczególnie uważać i dokładnie liczyć oczka. To miejsce, charakterystycznego dla robienia na okrągło, przesunięcia oczek.


Po ukończeniu drugiego rzędu karo przerabiamy na prawo 9 rzędów.  Górę czapki modelujemy odejmując oczka tak jak można zobaczyć na zdjęciu 7. Na 9 zdjęciu widać - odejmuję w 4 miejscach po 2 oczka. Po odjęciu oczek kolejny rząd przerabiam bez odejmowania. Tak robię 3 razy. Z 40 oczek po odjęciu zostaje 16 oczek. Zrywam nitkę, zostawiam ok.40cm, przetykam przez 16 oczek i ściągam. Radzę poćwiczyć i nie przejmować się jeżeli coś nie wyjdzie.
Jeżeli chcemy zrobić czapkę większą można zrobić trzeci rząd wzorem karo.

13 komentarzy:

 1. Czemu wcześniej tu nie trafiłam?
  Pięknie robisz piękne swetry. I nie tylko.
  Będę tu zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 2. przy robieniu na okrągło, aby nie liczyć oczek kiedy kończy się jeden rząd a zaczyna drugi, zakładam pętelkę rozdzielającą oczka (może być z innej włóczki w kontrastowym kolorze), którą przekładam z druta na drut, gdy "zmieniam" rząd.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witaj Dorotko,
  od jakiegoś czasu obserwuję Twoje niesamowite prace. Twoje pomysły są niesamowite, a efekty bardzo motywujące do dzia(ła)nia!
  Czy mogłabyś uchylić rąbka swej autorskiej tajemnicy i zamieścić tu kurs na wykonanie swetra z kapturem ,który widnieje w banerze Twojego bloga? Strasznie mi się on podoba i chcę spróbować zrobić sobie podobny!
  Z góry dziękuję - Ania:)

  OdpowiedzUsuń
 4. To nie takie proste, może kiedyś mi się uda, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. que lindo tejes y que belleza esa flor!

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam Twój blog:) i chyba dzięki Tobie polubiłam czapki:) kolejna gotowa:) Dziękuję:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dołączam słowa zachwytu i uznania dla Twojego talentu. Zajrzałam tu, ponieważ po 15 latach przerwy postanowiłam wrócić do dziergania.Ten blog to istna skarbnica pomysłów i inspiracji.
  Mam prośbę o podzielenie się wiedzą na temat dobrych włóczek na rynku, takich co trzymają grubość, odcień i dobrze się noszą. Które są Twoimi ulubionymi? Pozdrawiam i dziękuję za Twoje kursiki. Nie każdemu by się chciało ...

  OdpowiedzUsuń
 8. Witaj, a ja mam pytanie "natury technicznej" :-) Powiedz mi,Kochana,jakiej długości jest żyłka+druty,na których robisz tę czpkę? Serdecznie Cię pozdrawiam,Maja

  OdpowiedzUsuń
 9. 40cm - druty razem z żyłką, sam drut jest krótszy i niektórym z Was może robić się trudno, ale warto spróbować.

  OdpowiedzUsuń
 10. Pięknie dziękuję za odpowiedź:-) A możesz mi jeszcze powiedziec,gdzie można kupic takie druty z żyłką z krótszym drutem? Serdecznie pozdrawiam,Maja

  OdpowiedzUsuń
 11. Witaj,pięknie dziękuję za podpowiedź :-) Już zamówiłam :-))) Pozdrawiam serdecznie,Maja

  OdpowiedzUsuń
 12. Moje ulubione hobby to robienie na drutach. Na stronie internetowej http://welnabawelna.pl/wloczki-welniane znajdziecie wszystkie niezbędne atrybuty do rozpoczęcia kariery. Zabawa polega na tym, że zaczynasz uczyć się wszystkich podstaw, a potem… robisz ile wlezie, aby dojść do perfekcji! Wbrew pozorom - można się bardzo szybko w tym zakochać :)

  OdpowiedzUsuń