wtorek, 5 kwietnia 2016

Kursik - steampunkowy sweter

Zaczynam od rękawów, robię tak bardzo często, są dla mnie próbką. Dodatkowo nie lubię ich robić więc jak je zrobię to mam z głowy.  O drutach do robienia rękawów pisałam już tu Przerabiam na krótkich drutach 5mm ściągacz - dwa lewe oczka, dwa prawe oczka przez 6 rzędów. Zmieniam druty na 7mm . Zostawiam ściągaczowy wzór w motywie, który ma 18 oczek. Z dwóch stron, przy ściągaczowym motywie, dodaję oczka - gdzie pokazałam na zdjęciu ( tylko z jednej strony - druga strona to lustrzane odbicie ). Oczka dodajemy tak jak pokazałam tu , co ok. 8 przerobionych rzędów. Robimy rękawy ok. 70 rzędów. Zrywamy nitkę zostawiając ok. 60 cm na zszycie dziurek.
Przód i tył -  Na drutach 5mm przerabiamy 120 oczek ściągacza ( 2 prawe, 2 lewe oczka ) przez 6 rzędów. Zmieniamy druty na 7mm i robimy ok. 50 rzędów ( liczę razem z rzędami ściągacza ). Ściągaczowy motyw to 18 oczek  - zostawiamy go po bokach - pomiędzy nim są po 42 oczka z przodu i tyłu swetra.
 Łączymy korpus z dwoma rękawami. Rękawy kończymy robić w połowie ściągaczowego motywu. W tym miejscu łączymy go z korpusem ( również w połowie ściągaczowego motywu z boku swetra ). Podobnie robimy z drugim rękawem.
 Radzę użyć tu dwie pary drutów. Na zdjęciu powyżej widać jak dołączyłam już jeden z rękawów. Na zdjęciu poniżej dwa rękawy połączone z korpusem.
 Strzałki pokazują dziurki, które na  samym końcu zaszyjemy nitkami , które pozostawiliśmy kończąc rękawy.
 Pierwszy rząd przerabiamy bez odejmowania oczek. W drugim rzędzie już tworzymy raglan - odejmując oczka. Z przodu i tyłu swetra - tak samo - 20 razy odejmujemy oczko w co 2 przerobionym rzędzie.
  Pokazują to czarne kropki poniżej. Przy rękawach odejmujemy 6 razy co 4 przerobione rzędy i 9 razy co 2 przerobione rzędy. Oczka odejmujemy zawsze przed lub po ściągaczowym motywie.
 U góry mamy  80 oczek ściągacza. Odejmujemy jeszcze 10 oczek w miejscu dwóch lewych oczek ściągacza z tyłu swetra .  Pokazują to kropki na prawej stronie swetra poniżej
 i lewej stronie swetra, gdzie odejmowanie jest bardziej widoczne.
Tu wymiary swetra  - na leżąco - w centymetrach. Poniżej na lewej stronie - też ładny.
Steampunkowy sweter w całości tu.
Dlaczego steampunkowy przeczytacie tu.
Włóczka Luca do kupienia w sklepie Kokardka.

11 komentarzy:

 1. Wielkie dzięki! Będzie się działo... Pozdrawiam Aga.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziś już zaglądałam czy kursik będzie, jest , jest , jest . Hurrrrra.
  Dziękuję Gosia

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzieki wielkie za dokładny kursik.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Super kursik, wszystko jasne. Dziękuję! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Poprzedni komentarz to mój :)

  OdpowiedzUsuń
 6. super sweterek chciałąm się zapytać : to cały czas robiony jest z podwójnej nitki?
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy mogę prosić o podanie długości od pachy w dół? Pozdrawiam, Aga.

  OdpowiedzUsuń