Rękawy robimy podobnie - na okrągło - nabieramy na okrągłe, krótkie, 40cm druty 7mm - 24 oczka. Przerabiamy na okrągło dwa rzędy ściągacza. W trzecim rządzie przerabiamy same prawe oczka, w czwartym rzędzie dodajemy co cztery przerobione oczka - 1 oczko ( tą metodą ). Po dodaniu mamy 30 oczek. Zmieniamy druty na 9mm. Przerabiamy 64 rzędy rękawa do pachy. Zdjęcie poniżej pokazuje gdzie dodajemy oczka tak aby u góry rękawa było 40 oczek. W pięciu miejscach dodaję po 2 oczka.
Przerabiam jeden rząd bez odejmowania oczek po wzięciu na jeden drut rękawów z przodem i tyłem. W następnym rzędzie odejmuję oczka tworząc raglan zgodnie z zasadą - w jednym rzędzie odejmuję oczka, w kolejnym nie odejmuję. Dolne zdjęcie pokazuje raglan z przodu. Przy przodach odejmuję 5 razy co 4 rzędy i 11 razy co 2 rzędy. Przy rękawach 7 razy co 4 rzędy i 7 razy co 2 rzędy.
Na dolnym zdjęciu widać raglan z tyłu odejmuję z tyłu 20 razy co 2 rzędy. Przy rękawach ( podobnie jak z przodu ) 7 razy co 4 rzędy i 7 razy co 2 rzędy. Mam 52 oczka zmieniam druty na 7mm , przerabiam 2 rzędy ściągacza i zakańczam oczka.
Na koniec podaję na leżąco wymiary swetra .
Na zdjęciu powyżej zaznaczyłam + dodane po 2 oczka przy rękawach.Kilka cennych uwag o tym wzorze znajdziecie u Antoniny.
Dziękuję za kurs, w tym tygodniu kończę podobny sweter więc będzie próba. To jest mój szósty raglan i teraz chcę aby wreszcie pacha była nisko. Już wiem , że spuszczałam za często oczka. Pozdrawiam Hanka
OdpowiedzUsuńOgromne się cieszę, że zamieściła Pani kurs dot. właśnie tego sweterka ! Od kiedy go zobaczyłam to wiem, ze muszę taki zrobić, cały czas o nim myślę... :) Nie wiem co mi wyjdzie, bo jestem zapaloną hafciarką i to z igłą spędzam czas, a do drutów wracam po latach: muszę sobie sporo przypomnieć i wiele się jeszcze nauczyć.
OdpowiedzUsuńWszystkie Pani swetry są wyjątkowo piękne - gratuluję talentu !
Hi! are you knitting these sweaters bottom up or top down? becouse I'm using google translator and it makes a lot of mistakes and I could'nt figure it out :-) it looks great!
OdpowiedzUsuńThe sweater is knitted bottom up. If you need more of a translation send me a priv email on berettamp@gmail.com and I'll see what I can do ;)
UsuńHi - thanks for the skull motiff :-) and I will try to figure it out - I understand the number of the stitches at the beginning and that you are making the arms and body separately, than joyning underarm, the decreases, and if it`s not working, than I will write an e-mail .
UsuńAnd : do you have a chart for this skull?
OdpowiedzUsuńLook here
Usuńhttp://fadadocrochet.blogspot.com/2013/05/casaco-caveira-dicas-da-fabianne.html
Dziękuję bardzo.Fajnie opisany sweterek reglanem.Bo ja tradycyjnie robię tzn.przód,tył itd....
OdpowiedzUsuńale teraz pora spróbować w ten sposób jak podałaś Dorotko.Jeszcze raz dzięki.
Pozdrawiam Irena.
Przepraszam, ale nie rozumiem. Nabieramy na rękawy 34 oczka, w 4 rzędzie dodajemy 1 oczko co 4 oczka i po dodaniu mamy ich na drucie 30 (ubyło?), a potem u góry rękawa jest 40. Może jestem tępa, a może jednak to jakiś błąd.
OdpowiedzUsuńJuż poprawiłam.
UsuńSweterek fantastyczny, ale to nie nowość na tym blogu ;)
OdpowiedzUsuńBardzo fajny kursik :-)
OdpowiedzUsuńSzczególnie podoba mi się zdjęcie na którym listki wskazują miejsca dodawania oczek! :-)
Mam nadzieję zrobić kiedyś taki sweter!
Pozdrawiam serdecznie!
Tak,z tymi listkami wygląda to uroczo i jeszcze ta "łapecka" tylnia pieska też dodaje humorku.
OdpowiedzUsuńPozdr,M
dla mnie bomba, dziękuję za kursi. Dzięki Pani można zrobić coś dla siebie i nie rezygnować zbyt szybko jeśli robienie się nie wiedzie. Dziękuję jeszcze raz za życzliwość i bezinteresowną naukę :-)))). Gosia
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję za kursik, a szczególnie za przepis na reglan. kocham te pastelowe sweterki. pozdrawiam Marta
OdpowiedzUsuńWielkie dzięki za ten kurs. Może wreszcie okrągłe druty przestaną mnie straszyć i zostaną oswojone. Pozdrawiam Iwona
OdpowiedzUsuńSuper opisane, listki jako oznaczniki sa rozbrajajace;-))), juz robilam swetry wedlug twojego opisu ale jak zwykle z ciekawoscia czytam to co tak dokladnie tlumaczysz. Dzieki.nGoraco pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńPani Doroto, gartuluje talentu!! Chcialabym wykonac taki sweterek - rozmiar S. Czy podane wymiary odpowiadaja rozmiarowi S czy M? Prosze o pomoc.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Marta
Wszystko zależy od tego jakie swetry Pani lubi. Ja noszę typowe S i taki sweter - luźny chętnie noszę. Jeżeli ma być mniejszy można zrobić go na drutach 7 lub 6mm.
UsuńPozdrawiam
Bardzo dziękuje za odpowiedź! Mam kolejny problem: jak zrobić czaszkę aby była wklęsła. Próbuje, próbuje i nie wychodzi tak jak Pani. ��
UsuńPani Doroto,mam pytanie dotyczące kursu swetra pastelowego:Czy dodajemy dwa oczka obok siebie w przypadku rękawa, czy np po przeciwległej stronie robótki?Bardzo, bardzo dziękuję za cudownego bloga!Pozdrawiam serdecznie Ula
OdpowiedzUsuńDodałam zdjęcie na którym widać dodawane oczka przy rękawach,
Usuńpozdrawiam
Ślicznie dziękuję:)Właśnie skończyłam sweter, co prawda w innej kolorystyce, ale wyszedł jak na pierwszy reglan chyba dobrze.Rękawy przez to ,że dodawałam oczka po dwóch stronach, to trochę się skręcają, ale to mi nie przeszkadza.Jest super!Pozdrowienia z Wrocławia Ula
OdpowiedzUsuńPani Doroto! Sweterek jest śliczny! Chcę sobie zrobić taki sam ale jako osoba początkująca mam kilka pytań.
OdpowiedzUsuńPierwsze: nabieramy 100 oczek i tu wszystko jasne, pytanie: ile oczek tworzy przód swetra a ile tył?
Drugie: przy opisie reglanu troche sie pogubiłam, kiedy jest napisane "prze przodach odejmuje 5 razy co 4 rzędy i 11 razy co 2 rzędy" oznacza, że odejmuje 5 oczek jedno po drugim co 4 rzędy potem robie rząd bez odejmowania, w kolejnym odejmuje 11 oczek co 2 rzędy, kolejny rząd bez odejmowania. Przepraszam ale chciałabym zrozumieć sposób wykonania zanim zacznę prace.
Z góry dziekuje za odpowiedź.
Pozdrawiam
Marta
W kursiku właśnie dodałam - przód i tył mają po 50 oczek. Przy odejmowaniu oczek w raglanie obowiązuje zasada - w jednym rzędzie odejmujemy oczka, w kolejnym nie odejmujemy. To widać dokładnie przy raglanie z tyłu swetra - odejmujemy co 2 rzędy. Gdy z przodu i przy rękawach odejmujemy co 4 rzędy to jakbyśmy rezygnowali z jednego odejmowania, zatem odejmujemy co 4 rzędy.
UsuńBardzo fajnie wyszedł ten sweter:)
OdpowiedzUsuńZachwycam się Pani swetrami. Są najpiękniejsze.pozdrawiam. Marysia.
OdpowiedzUsuńDorota Twój kurs okazał się bardzo pomocny i czytelny. Serdecznie Ci dziękuję. Skończyłam z sukcesem świetny sweter. Pozdrawiam 😊
OdpowiedzUsuń