niedziela, 29 grudnia 2013

Kursik - sweter z koła

 Przy Juście obiecałam, że nie pisnę słowa ale...
 Nabieram 8 oczek na cienki drut do robienia skarpet i pierwszy rząd przerabiam na okrągło. W drugim rzędzie dodaję 8 oczek. Ważne aby zaznaczyć miejsce w którym zaczynamy każde nowe okrążenie. Na trzech pierwszych zdjęciach pokazuje je czarna strzałka. Zasada jest prosta - w jednym okrążeniu dodajemy 8 oczek , w kolejnym przerabiamy okrążenie bez dodawania. Po dwóch okrążeniach zmieniam druty na 5mm z krótką żyłką, po 4 okrążeniach - na druty 7mm - które widać na zdjęciu powyżej, potem dobrze mieć druty z jak najdłuższą żyłką - bo oczek przybywa. Ja i tak robię na drutach z żyłką 80cm. Nie robimy przekręconych oczek, zawsze proste i na prawej stronie - robiąc prawe oczka.  Potem właściwą stroną może być lewa strona swetra tak jak w kałuży.
Dziury na rękawy w każdym ze swetrów robiłam w innym miejscu. Jeżeli sweter ma być w rozmiarze 36 - gdy w 1/8 swetra mamy 20 oczek, jeżeli rozmiar 40 to - gdy 1/8 swetra ma 25 oczek,
w tym swetrze - gdy 1/8 swetra ma 23 oczka.  23 oczka przekładam na nitkę.  Na drut nabieram 23 oczka i przerabiam dalej okrążenie swetra.  Po prawej stronie, na zdjęciu powyżej, widać już cienki drut na który nabrałam oczka,  aby robić rękaw.
 Tak to wygląda w zbliżeniu.
46 oczek z nitki i cienkiego druta + 2 oczka przerabiam w okrążeniach robiąc rękaw z góry na dół.

 Dodatkowe +2 oczka to te,  które widać na zdjęciu poniżej - nabieram je aby nie było dziury. Zdjęcie powyżej pokazuje nitkę, którą zaczynam przerabiać rękaw. Nitką  zszywam dziurę która powstaje.
Te dwa ważne miejsca pokazują białe strzałki na ostatnim zdjęciu. Rękaw będzie miał ok. 100 rzędów i na dole ma  26 oczek.  Odejmuję zatem 22 oczka , będzie długi i na dole wąski. Rękaw oczywiście można zrobić zupełnie inaczej.  Na dole może być szeroki.
Na końcu koła - w 1/8 swetra -  mam 40 oczek.  Jeżeli robimy na cieńszych drutach i z pojedynczej nitki powinno być więcej - ok 45 - 50 oczek. Tak zrobiłam w Arno Plisa ma 15 oczek i robiona jest ściegiem francuskim. Jeżeli robimy na drutach 6mm - może mieć 20 oczek. Ten sweter wykonany  jest tak jak kałuża z dwóch nitek przerabianych razem na drutach 7mm. Dobór wełny i grubość drutów jest już indywidualnym wyborem. Sweter w całości do zobaczenia  tu. Jak wrobić plisę zobaczycie na filmiku tu. Jak dodawać oczka - bez dziur -  zobaczycie tu
Jak zrobić kołowca opisuje  również Joanna.
Tu kilka szczegółów dotyczących większego rozmiaru.
W Nowym Roku 2014 
życzę pomyślności, zdrowia i radości z rozwijania swoich pasji i zdolności. 
Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

sobota, 28 grudnia 2013

Grubą kamizelę

 obowiązkowo muszę zrobić każdej zimy. Potrzeba na nią około 500m nitki, ale nitka musi być gruba. Tu robiłam czterema  włóczkami razem  - łączyłam 2 nitki grafitowej i nitkę stalowej Czterdziestki Arelan ze 100% polską, szarą, owczą wełną. Robiłam na drutach 8mm. Tym razem jest bez paska ponieważ wiązania sprawdzają się doskonale. Pierwsza kamizela była nawet w gazecie.

poniedziałek, 23 grudnia 2013

Freddy Krueger

i  jego sweter były wzorem dla tych męskich swetrów. Najpierw zrobiłam ten większy z 7 czerwonych  i 6 czarnych motków Nepal Drops na drutach  5 i 6mm,  razem 13 motków czyli  975 m  nitki.
Drugi mniejszy zrobiony jest na drutach 5mm 
Zużyłam na niego 5 czerwonych  i 4 czarne motki Limy Drops,  razem 9 motków czyli  828m wełnianej nitki. 
Nie lubię połączenia czerni z czerwienią, wolę czerwień łączyć ze zgniłą zielenią tak jak w oryginalnym swetrze Freddiego. Chociaż  zaczynam doceniać zalety tego połączenia. Zdecydowanie bardziej podoba mi się czerń łączona z brudną czerwienią. Taki kolor ma właśnie Nepal kolor nr 3608 określany przez producenta jako deep red, w odróżnieniu od czystej czerwieni wełny Lima kolor nr 3609.
 Z okazji Świąt Bożego Narodzenia 
życzę 
tradycyjnie radości tworzenia .

środa, 18 grudnia 2013

Kałuża

to kolejny   serwetkowy  sweter. Zrobiony z niecałych 3 motków Czterdziestki Arelan- przerabianych razem z Justą w odcieniach szarości z czernią - kolor 001 -Włóczki  Warmii - 3 niecałe motki.  Dodałam również trochę czarnej wełny. Na ten sweter potrzeba ok. 800m nitki.  Robiłam na drutach 7mm.

sobota, 14 grudnia 2013

Arno

      Lana Gatto - 10 motków -  potrzebne były na zrobienie tego swetra - 4 motki w odcieniach szarości - kolor 6816, po dwa - w kolorach 6813, 6814 i 6817. Nie zużyłam całości - zostały mi resztki z poszczególnych motków - w sumie ok. 1 motek. Robiłam na drutach  6 i 5mm


wtorek, 10 grudnia 2013

Córka Marleny

bo sweter bardzo  podobny do Marleny. Zrobiony z podobnej mieszanki wełen. Przerabiany czterema nitkami razem i  robiony na okrągłych drutach nr 8 . Zużyłam 15 motków Limy Drops - robionej podwójną nitką, 3 motki Czterdziestki Arelan i około 800m bawełnianej nitki. Ten kardigan ma inaczej umieszczone kieszenie - bardziej z boku. Długi pasek można wiązać na kokardę lub podwójnie, blokując go w szlufkach. Duża agrafka spina sweter u góry.