piątek, 29 kwietnia 2016

Sweter z granatowego moheru

pokazywałam już tu.   Ten zrobiony  jest z tych samych włóczek czyli moheru i kordonka. Dwie nitki  przerabiałam razem na drutach 7mm.

niedziela, 24 kwietnia 2016

Alpaka, wełna i moher kozi

 oraz skóra to skład tego swetra o klasycznym kroju. Robiłam go na drutach 6mm. Zużyłam na niego 5 motków Alpaki Drops kolor nr 517, niecałe 2 motki estońskiej wełny z moherem firmy Wool and Yarn oraz cieniutką, wełnianą,  grafitową nitkę Haapsalu Midara kolor nr 1002. Przerabiałam trzy nitki razem i uzyskałam szlachetną, wełnianą mieszankę. Skórzane dodatki zamówiłam  w Pracowni Galanterii Skórzanej Yagals. 

niedziela, 17 kwietnia 2016

Pasikonik wiosenny

podobny jest do  tego swetra z dłuższym tyłem. Tym razem użyłam wełny Andes Drops w kolorze nr 4010. Zużyłam 8 motków i robiłam na drutach 8mm. Po raz pierwszy zastosowałam jako zapięcia skórzane, brązowe paski z klamerką zamówione w Pracowni Galanterii Skórzanej Yagals. 

niedziela, 10 kwietnia 2016

2 prostokąty

tworzą ten sweter. Zrobiłam go na drutach 12mm z 4 motków grubej włóczki Magnum Interfox w kolorze 202 oraz 1 motka Roma Big Scheepjes kolor nr 07, do włóczek dodałam nitkę cienkiej wełny. Dwa prostokąty połączyłam nitką Magnum. Nie musiałabym ich tak łączyć gdybym górny prostokąt zrobiła szerszy. Ten sweter to model eksperymentalny a takie zszycie ma  sens tylko przy użyciu grubej wełny. Oczywiście można nosić go również na lewej stronie i ta prosta forma nadaje się do noszenia i jest wygodna.

 Dolny prostokąt ma 20 oczek i 85 rzędów. Górny prostokąt ma 15 oczek. Zaczęłam go od zrobienia na okrągło rękawa, ma on 45 rzędów. Następnie zrobiłam prostą część, ma ona ok. 40 rzędów i ponownie zrobiłam, na okrągło, rękaw.

wtorek, 5 kwietnia 2016

Kursik - steampunkowy sweter

Zaczynam od rękawów, robię tak bardzo często, są dla mnie próbką. Dodatkowo nie lubię ich robić więc jak je zrobię to mam z głowy.  O drutach do robienia rękawów pisałam już tu Przerabiam na krótkich drutach 5mm ściągacz - dwa lewe oczka, dwa prawe oczka przez 6 rzędów. Zmieniam druty na 7mm . Zostawiam ściągaczowy wzór w motywie, który ma 18 oczek. Z dwóch stron, przy ściągaczowym motywie, dodaję oczka - gdzie pokazałam na zdjęciu ( tylko z jednej strony - druga strona to lustrzane odbicie ). Oczka dodajemy tak jak pokazałam tu , co ok. 8 przerobionych rzędów. Robimy rękawy ok. 70 rzędów. Zrywamy nitkę zostawiając ok. 60 cm na zszycie dziurek.
Przód i tył -  Na drutach 5mm przerabiamy 120 oczek ściągacza ( 2 prawe, 2 lewe oczka ) przez 6 rzędów. Zmieniamy druty na 7mm i robimy ok. 50 rzędów ( liczę razem z rzędami ściągacza ). Ściągaczowy motyw to 18 oczek  - zostawiamy go po bokach - pomiędzy nim są po 42 oczka z przodu i tyłu swetra.
 Łączymy korpus z dwoma rękawami. Rękawy kończymy robić w połowie ściągaczowego motywu. W tym miejscu łączymy go z korpusem ( również w połowie ściągaczowego motywu z boku swetra ). Podobnie robimy z drugim rękawem.
 Radzę użyć tu dwie pary drutów. Na zdjęciu powyżej widać jak dołączyłam już jeden z rękawów. Na zdjęciu poniżej dwa rękawy połączone z korpusem.
 Strzałki pokazują dziurki, które na  samym końcu zaszyjemy nitkami , które pozostawiliśmy kończąc rękawy.
 Pierwszy rząd przerabiamy bez odejmowania oczek. W drugim rzędzie już tworzymy raglan - odejmując oczka. Z przodu i tyłu swetra - tak samo - 20 razy odejmujemy oczko w co 2 przerobionym rzędzie.
  Pokazują to czarne kropki poniżej. Przy rękawach odejmujemy 6 razy co 4 przerobione rzędy i 9 razy co 2 przerobione rzędy. Oczka odejmujemy zawsze przed lub po ściągaczowym motywie.
 U góry mamy  80 oczek ściągacza. Odejmujemy jeszcze 10 oczek w miejscu dwóch lewych oczek ściągacza z tyłu swetra .  Pokazują to kropki na prawej stronie swetra poniżej
 i lewej stronie swetra, gdzie odejmowanie jest bardziej widoczne.
Tu wymiary swetra  - na leżąco - w centymetrach. Poniżej na lewej stronie - też ładny.
Steampunkowy sweter w całości tu.
Dlaczego steampunkowy przeczytacie tu.
Włóczka Luca do kupienia w sklepie Kokardka.

poniedziałek, 4 kwietnia 2016

Steampunkowy sweter

 tym razem zrobiłam na drutach 7mm z 4 motków wełny Luca w szaroniebieskim kolorze nr 7. Włóczki  firmy Scheepjes  kupicie w sklepie Kokardka. Włóczkę połączyłam ze 100% , cienką wełną w różnych odcieniach szarości. Obiecałam pokazać jak zrobić taki sweter i kursik - pewnie jutro.

piątek, 1 kwietnia 2016

4 serca


to sweter który miał być podobny do  swetra trzy serca. Ostatecznie wyszedł sweter zupełnie inny - ma 4 serca - mniej widoczne bo zgubione w czerni. Zrobiony jest na drutach 6mm z 2 motków akrylu Angora de luxe YarnArt. Przerabiałam 2 nitki razem. Zrobiłam zupełnie inaczej, niż w pierwowzorze, ściągacze i dekolt.