środa, 17 czerwca 2015

Duża czarna

to moja opozycja do małej czarnej. Inspiracją była kolekcja Joseph.
Zrobiona jest z 8 motków bawełny Camilla Madame Tricote. W 50g motku jest 125m bawełnianej nitki. Robiłam na drutach 6mm. Możliwości tej sukienki są naprawdę duże.
 Największym zaskoczeniem dla mnie były kieszenie, które tworzą się gdy rękawy schowamy do środka i zawiążemy na supeł.

środa, 10 czerwca 2015

Pasikonik boucle

bo krój podobny do  tego zrobionego dwa lata temu.  Wykonany z niecałych 4 motków  bawełny ze starych zapasów.  W 100g motku było po 120m bawełnianej nitki ze zgrubieniami. Robiłam na okrągłych  drutach 7mm,  w całości ściegiem francuskim czyli  jeden rząd prawe oczka, drugi rząd lewe oczka, powtarzamy tak do końca robótki.
Jak zrobić pasikonika pokazywałam tu


poniedziałek, 1 czerwca 2015

Kursik - bluzka z kół

 Na bluzkę zużyłam 3 motki Bella Alize kolor 2807. Początek robię dokładnie tak samo jak pokazałam tu  przy swetrze z koła.  Robię koło przednie i tylne na drutach 6mm. Koła kończę robić gdy  w 1/8 koła jest 30 oczek. U góry widać koło, które będzie z przodu, na dole koło, które będzie z tyłu. Na jedno koło zużyłam dokładnie 1 motek bawełny. Strzałka pokazuje miejsce, gdzie zaczynam każde okrążenie.  Robię same prawe oczka i dalej wszystko robię na prawej stronie bluzki - potem właściwą stroną będzie strona lewa.  Następnie łączyć będę ze sobą:
części 4 i 5, które są przedłużeniem dołu bluzki,
części 2 i 7, które będą początkiem rękawów
i części 1 i 8, które tworzyć będą dekolt.
Zacznę jednak od zszycia części 3  jednego koła z częścią 6 drugiego koła - stworzy to boki  bluzki.
 Przy przerabianiu ostatniego rzędu koła przekładam oczka na oddzielne druty. Części 3 i 6  na cieńsze druty. Druty na żyłce łączę gumkami. Jestem wtedy spokojna, że nie spadną mi oczka. W tym miejscu robótki i tak mamy bardzo duże zamieszanie i trudno się połapać co i jak.

Oczka łączę szydełkiem, nie ściągam, robię luźno. Pamiętamy aby oczek nie skręcać.
Ostatnie oczko łańcuszka dodaję do tych, które będą przedłużeniem dołu bluzki. Na jednym drucie 6mm z żyłką będę  miała części 4 i 5 przedniego i tylnego koła.  Na drucie mam  30 x 4 + 2 oczka = 122 oczka. Dodaję jeszcze w miejscach,  gdzie dodawałam oczka przy robieniu koła, 2 razy. W sumie mam 130 oczek na dole bluzki. Przerabiam tak 20 rzędów. Ostatnie dwa rzędy robię ściągaczem i zakańczam luźno oczka.
Tu widać to oczko które dalej dołącze do wszystkich tworzących dół bluzki.
Tu widac szydełkowe zszycie i kilka rzędów przerabianego dołu.
 Dolna część bluzki zrobiona. Teraz na jeden drut 6mm z żyłką  nabieram oczka części 7 jednego koła i części 2 drugiego koła. Robię krótki rękawek.  Mam 60 oczek, które przerabiam na okrągło. Robię 20 rzędów. Ostatnie dwa rzędy robię ściągaczem i zamykam oczka .
Na górnym zdjęciu widać zaczęty rękawek, na dolnym już zakańczany.
 Rękawki zrobione. Na jeden drut biorę części 1 i 8 przedniego i tylnego koła aby zrobić dekolt.  Mam ok. 120 oczek (przerabiając ostatnie okrążenia kół w tych częściach 2 razy nie dodawałam oczek ). Dekolt i tak jest luźny i łódkowaty.
Przerabiam jeden rząd prawe oczka i dwa rzędy ściągacza i zamykam luźno oczka.
Zdjęcia na dole pokazują tył
i przód bluzki. Jak widać mam dużo nitek, które wykorzystuję do pozamykania dziur, które są w różnych miejscach.
Oto jedna z nich przed i po zszyciu.
 Myślę, że nie można zrobić dwóch takich samych bluzek, każda jest inna.  Będzie mi bardzo miło zobaczyć to co zrobicie. Zdjęcia proszę przysyłać na maila swetrydoroty@gmail.com
Na koniec - wymiary w cm, bluzkę  można zrobić większą. W 1/8 koła trzeba mieć na zakończenie  więcej oczek.  Każde dodane oczko to ok. 1 cm więcej w promieniu koła.
Ciekawe wskazówki dotyczące wykonania bluzki w większym rozmiarze znajdziecie na blogu Pani Kasi.
Powodzenia