bardziej szczegółowo jeszcze nie było. Drutów prostych właściwie nie używam. Na okrągłych drutach można robić tradycyjnie, na prostych na okrągło tylko, gdy mamy 5 prostych, takich samych tzw. do skarpet - wtedy jak najbardziej jest to możliwe.
Moje ulubione druty to Addi - są drogie ale lekkie, dobrze wykonane, szczególnie w miejscu przejścia drutu w żyłkę. Drut na końcu jest łagodnie zakończony - ma to znaczenie, gdy wskazującym palcem przesuwamy go podczas robienia a ja właśnie tak robię.
Oczywiście tradycyjne, szare, dostępne w pasmanteriach, też posiadam w swoich zapasach.
Moja ulubiona grubość to 7mm i długość 80cm - dla mnie jak najbardziej uniwersalna - na takich robię kardigany. Długość podawana przez producenta to długość łączna drutów i żyłki.
Do robienia rękawów używam najczęściej drutów 5mm - dół rękawa i drutów 7mm, pierwsze mają 50cm długości, drugie - 40cm długości. Długość 40cm - wydaje mi się - jest najlepsza. Jak widać krótkie druty maja krótszą metalową cześć i trzeba nauczyć się na nich robić. Nie polecam drutów 20cm ponieważ te są już zupełnie krótkie - ok. 6cm i trudno utrzymać je w palcach.
Dobrze mieć więcej niż jedne druty danej grubości. Gdy mamy dużo oczek na drucie możemy posługiwać się dwoma drutami na żyłce to czasami bardzo ułatwia robotę.
Radzę zajrzeć do Intensywnie kreatywnej - ona dużo pokazuje i tłumaczy w filmikach.
Super:)
OdpowiedzUsuńI ja zaczyczam lubic druty za żyłce, aż się dziwię, że tak długo zwlekałam:D
Pozdrawiam
Od lat używam tylko na żyłce. Nie wyobrażam już sobie roboty na prostych, są niewygodne i ciężkie, jak się robi na leżąco, a tak niestety robię. Używam KnitPro i jakichś starych, sprzed 20 lat. :)
OdpowiedzUsuńCałe życie człowiek się uczy:) Jakie proste rozwiązanie na zbyt krótką żyłkę.
OdpowiedzUsuńDziekuję i pozdrawiam majowo:)
Kasia.
Pani Doroto, jest Pani Wielka! Bardzo dziękuję za instruktaż i podpowiedzi sprzętowe :-)
OdpowiedzUsuńMajowo pozdrawiam. Alda
Przyzwyczaiłam się robić na drutach prostych, przeważnie na 4mm i 4,5mm. Druty na żyłce używam do robienia golfu i ew. czapek.
OdpowiedzUsuńDziękuję za posta! Zawsze chętnie czytam wszelkie rady :) Ja niedawno po długich wahaniach skusiłam się na skręcane KP. Bałam się początkowo, że się porozkręcają, ale teraz nie umiem już sobie wyobrazić, że mogłabym kupić inne! Żyłka zdecydowanie króluje, ale do małych form uwielbiam skarpetkowe :):):)
OdpowiedzUsuńJa też lubię robić na drutach z żyłką, ale czasami robię też na prostych. Ostatnio obkupiłam się w druty z żyłkami wymiennymi i jestem strasznie zadowolona :). Te druty to super rzecz. Wymieniam kiedy potrzebuję. Polecam, są naprawdę bardzo poręczne.
OdpowiedzUsuńWitam, ja dopiero zaczynam moją przygodę z robótkami i w związku z tym chciałabym żeby ktoś bardziej doświadczony doradził mi jaka długość żyłki jest optymalna do dziergania czapek - 20, 40 a może 60 cm?
OdpowiedzUsuńJa robię na 40 ale 60cm też będą dobre.
UsuńWpis był dość dawno temu ale może ktoś pomoże, proszę 😊 chce jak koleżanka wyżej zrobyc czapkę na drutach z żyłka mam druty z KnitPro z oddzielną zylką i tu się zaczyna problem. Jak skręciłam druty i żyłkę to mam długość od początku do końca 46 cm. Wydaje mi się że będzie się dość ciężko manewrowało, ponieważ druty ledwo się ze sobą stykają. Na takich właśnie robić? Jestem początkująca i nie umiem jeszcze Magic loop.
OdpowiedzUsuńNajlepiej wypróbować i sprawdzić czy będzie się dobrze robiło, do czapek polecam druty z żyłką 60cm.
UsuńDziękuję bardzo za odpowiedź Ta też zrobię, zawsze przecież można spruć
OdpowiedzUsuń