poniedziałek, 25 marca 2013

Kratka


a może nie - bo na górze swetra ma  się  rozmywać. Sweter zrobiony z niecałych 5 motków Drops love you kolor 2176. Robiłam na okrągłych drutach nr 8. Kratkę tworzy granatowa Andes Drops i szara Kinna Cheval Blanc połączona z cienką, szarą  Alpaca Flame BC Garn.
Jak widać sd czapa   podczas ostatnich chłodnych dni sprawdziła się znakomicie.  Już wiem, że grube wełny Dropsa, z których zrobiłam sweter, będą idealne na górę czapki. Wystarczy dobrać cieńszą wełnę na jej dół. Na razie jednak nie mam najmniejszej ochoty na robienie  czapek.

środa, 20 marca 2013

Ruloniki








to najprostszy z dziewiarskich trików. Zaczynamy robótkę i na prostych drutach robimy na prawej stronie prawe oczka,  na lewej -  lewe oczka, jeżeli robimy na drutach na okrągło, wtedy przerabiamy tylko prawe oczka. Dzianina na dole i u góry roluje się.  Ten efekt wykorzystałam w tym swetrze.  Zużyłam na niego  dokładnie 3 motki ciemno-turkusowej Alpaca Drops kolor 2919 - o ton ciemniejszej od tej Całość robiłam na okrągłych drutach nr 7. 
  Gdy robimy na okrągłych drutach dzianina skręca delikatnie w lewą stronę. Pisałam o tym już tu. Spowodowało  to, że sweter mimo, symetrycznie umieszczonego, przedłużonego tyłu jest asymetryczny i o ten efekt właśnie mi chodziło.

poniedziałek, 18 marca 2013

Wiosna



już przyleciała do szkoły. Takich prac wykonanych na dużych arkuszach  papieru powstało już wiele. Każde dziecko  ma zajęcie - trzeba  paski krepy skręcić tak, aby powstał sznurek,  potem przyklejamy je za pomocą kleju do tapet.


czwartek, 14 marca 2013

Sweter tej zimy

 to zdecydowanie ten kardigan.  Podobny do tego ale krótszy. Zrobiony na drutach nr 7,  z tej samej wełny.  Ma też 6 drewnianych guzików.

Szósty guzik jest w miejscu, w którym mogłoby go nie być.  Na zdjęciach kardigan ubrany mam na gruby, wełniany golf. Górny guzik przydaje się, gdy sweter noszony jest na cieńsze bluzki.
Podczas robienia swetra okazało się, że zabrakło mi wełny ( nie można było takiej samej dokupić ). Na samej górze swetra widać inną wełnę - mój miks różnych resztek aby uzyskać odpowiednią  grubość.
Kiedyś coś takiego byłoby u mnie niedopuszczalne, teraz mi się podoba. O takich, wydawałoby się, od czapy, rozwiązaniach pisałam już  tu.  Wniosek - niech nie przeraża nas, gdy zabraknie nam wełny.








Na potwierdzenie -  kamizelki    Sophie Theallet.

niedziela, 10 marca 2013

sd czapa

 to moja odpowiedź  na  mega duże czapy, 
 które w jesienno - zimowych kolekcjach na ten rok,  można było zobaczyć u Gilesa
 i Victorii Beckham. 
Całość kolekcji  na style.com



Nie jest aż tak duża, ale wszystko zależy od tego jak się ją nosi.  Dół, robiony na okrągłych drutach nr 9, z Felted Tweed Rowana, wyżej to już, dodatkowo dodane, 2 nitki farbowanej przeze mnie polskiej, gryzącej wełny - pozostałości  szarej pofarbowanej na granat
Dla ocieplenia klimatu - sikorki buszujące w świerkowych szyszkach. 

czwartek, 7 marca 2013

Bardzo dziękuję

za wszystkie komentarze. Swetry doroty wzbudzają emocje i dobrze. Oczywiście, że w dalszym ciągu obowiązywać będą workowate kroje, raglany - zawsze robione od dołu do góry i grube druty. Dzisiaj, mimo zbliżającej się wiosny, duża sd czapa w której wygląda się jak w kasku lub hełmie, szczegóły wkrótce.

 Kardigan zrobiony, z połączonych nitek, w dwóch kolorach nr 7120 i 9020  Alpaci DropsZużyłam na niego po 6 motków każdego z kolorów. Robiłam na okrągłych drutach nr 7. Podobny, ale większy, pokazywałam już tu.



niedziela, 3 marca 2013

Wszystko zostało już powiedziane -

 - obraz pod tym tytułem,  autorstwa Eugeniusza Bałki, w tle, a sweter zrobiony z ciemno-różowej Hoooked Zpagetti na okrągłych drutach nr 15.


Zużyłam  3  motki, jeden ma 120m i waży 850g  Zostało mi ok. 5m,  którymi owinęłam sobie nadgarstek. Sweter waży przeszło 2,5 kg, ale po włożeniu go na siebie nie czuje się  tego ciężaru. Wyprany schnie niestety bardzo długo. Ze Zpagetti robi się trudno, nitka, a właściwie skręcony pasek bawełny, ma ok. 3 - 4cm szerokości. Musiałam jednak spróbować zrobić sweter z tego materiału.