wtorek, 29 kwietnia 2014

Lato - wiosną

- a wszystko dzięki biferno. Obiecałam, że pierwsza rzecz, którą zrobię na drutach z jedwabiu w kolorach zaprojektowanych przeze mnie,  będzie wykonana  tylko z jedwabnej nitki. Wybór padł na kolor letni i powstała typowo letnia bluzka - top - długa - przewiewna - idealna na lato.
  Zrobiona jest na drutach z żyłką 6mm z jednego motka  jedwabiu  Maharaja Silk Lace Lato. Góra, dół i 3 różnej wielkości  paski  w środku bluzki przerabiałam podwójnie - starając się aby kolory mniej więcej się pokrywały.
2 - to miejsca przerabiane podwójną nitką
1 - miejsca przerabiane pojedynczą nitką
Poszczególne kolory jedwabiu - soczysta zieleń, turkus, limonkowa żółć i szary to przechodzące łagodnie jeden w drugi, 40 cm pasma.
Robiłam od dołu do góry, na okrągło,  zaczynając od 100 oczek. Po przerobieniu ok. 100 rzędów - bez dodawania i odejmowania oczek rozdzielam robótkę na przód i tył - po 50 oczek.
Z przodu po przerobieniu 20 rzędów formuje dekolt odejmując z każdej strony równomiernie 7 oczek.
Po bokach nie odejmuje oczek - brzeg sam mi się zwinie.
Ramiączka mają wysokość 40 rzędów z przodu i 42 rzędów z tyłu.
U góry, z przodu,  ramiączko ma 16 oczek.
Z tyły nie formuje dekoltu, zamykam tylko środkowe 22 oczka.
Z tyłu ramiączko u góry ma 14 oczek.  Górnych oczek czterech ramiączek  nie zamykam, zmieniam druty na 2mm i przerabiam nimi ostatni rząd.  Oczka  łączę razem szydełkiem.
Zdjęcia poniżej pokazują ważne miejsca, gdzie krzyżuję dwa oczka ( tak jak przy robieniu warkocza ), aby ,,nie rozjeżdżały się''.
Na tą bluzkę - rozmiar 36 - zużyłam dokładnie jeden motek, aby zrobić większy rozmiar potrzeba będzie dwa motki.
 Teraz czas na wiosenny jedwab, który połączę z szaro - niebieską nitką Lice Drops. 


piątek, 25 kwietnia 2014

Długi,

 prosty sweter zrobiłam na drutach z żyłką 7mm. Zużyłam na niego 5 motków Oliwii Interfox. W sumie potrzeba na taki sweter 1100 - 1200m włóczki.

niedziela, 20 kwietnia 2014

Wełna estońska,

 tym razem kupiona na allegro, dała kolor tej tunice. Przerabiałam ją podwójnie z cienką, szarą włóczką z dużą zawartością jedwabiu - Lace Scrumptions i Lace Drops.
Robiłam na okrągłych drutach 8 mm ale miejscami przerabiałam niewielkie fragmenty na drutach 3 mm. Zrobiłam tak tylko z przodu swetra.  Dzięki temu tył jest dłuższy a przód krótszy.

sobota, 12 kwietnia 2014

Lopapeysa drugi


 - robiony według tego samego wzoru co pierwszy i z tej samej wełny - Alafosslopi. Jest dłuższy od poprzedniego.  Zrobiłam dodatkowo wzór na dole swetra.
 Mimo, że mam maszynę do szycia i potrafię się nią posługiwać, wszywam zamek ręcznie.   
Zabezpieczam lewe oczka, które wyznaczają linię gdzie będzie umieszczony zamek. Robię to na lewej stronie swetra - tu te oczka są prawe. 
Rozcinam sweter.
Wszywam zamek łańcuszkiem.
Lopapeysową kolekcję można oglądać na stronie miniicland.

sobota, 5 kwietnia 2014

Meduza

 to kolejny sweter z koła - zrobiłam go na okrągłych  drutach 7mm  z 3 motków Barbeczki Włóczki Warmii połączonej z 2 motkami Angory RAM.

wtorek, 1 kwietnia 2014

Lopapeysa


- moja pierwsza(y), robiłam go wg wzoru Icelandic zip cardigan. Od dołu do góry na okrągło, z przecięciem swetra aby wszyć zamek. Takie rozcięcie zastosowałam dotąd tylko przy golfie
Wełna lopi - tu -  Alafosslopi - gryzie, gubi nitki  ale robi się z niej i nosi bardzo przyjemnie. Wydaje się, że taki model swetra i żakardowe wzory można robić tylko z tej wełny.